Διαγωνισμοί

Συμμετοχή στον 8ο Μαθητικό διαγωνισμό συγγραφής παραμυθιού “Ένα ουράνιο τόξο στην αυλή μου”

Στόχος του διαγωνισμού είναι να εμπνεύσει και να παρακινήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες να εκφραστούν μέσω της συγγραφής του δικού τους πρωτότυπου παραμυθιού, να αποτυπώσουν σκέψεις, όνειρα και επιπροσθέτως να δημιουργήσει νέους αναγνώστες και νέες αναγνώστριες, να εμπνεύσει νέους και νέες δημιουργούς μέσα από τα μονοπάτια των παραμυθιών μέσω της κριτικής σκέψης, της αφήγησης, της δημιουργικής γραφής και της εικονογράφησης.

Η Β΄ τάξη πήρε μέρος στο διαγωνισμό με την εκπαιδευτικό κ. Παπαθεοδώρου Ελένη δημιουργώντας το παραμύθι με τίτλο ” Ένα ουράνιο τόξο στην αυλή μας ! Παράξενοι Εθελοντές”. Στην εργασία με τις εικαστικές δημιουργίες των μαθητών πήρε μέρος και η εικαστικός του σχολείου κ. Δήμητρα Σταμένου.

20240227 121131 web
20240227 121059 web